almanya aile birleşim vizesi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi, Almanya’da ikamet eden eş veya çocukları bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruda bulunabileceği Almanya D tipi Ulusal vizesidir. Bu vize türüne müracaat ederek vize alan kişiler Almanya oturma hakkı elde etmiş olurlar.

Aile birleşimi vizesi başvuru evrakları Almanya’da bulunan eşin veya çocuğun gösterilerek vize müracaatında bulunulmasına göre belirlenmektedir. Bu evraklar Almanya’daki kişilerin durumlarına ve Türkiye’deki durumunuza uygun olarak ibraz edilmelidir.

Uzun dönem Alman ulusal vizesi veya Almanya oturumu almak için müracaatlar şahsen Almanya büyükelçiliği, Almanya İstanbul başkonsolosluğu ve Almanya İzmir Başkonsolosluğuna yapılır. Bahsi geçen Almanya dış temsilcilikleri, başvuru sahiplerinden ikamet ettikleri şehre göre belirlenen yetki ayrımına göre başvuru kabul etmektedirler.

Almanya Aile Birleşimi için Gerekli Evraklar

Almanya Aile Birleşimi Evrakları, Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından belirli sürelerle güncellenmektedir. Almanya konsolosluğundan alınacak Almanya Aile birleşimi vizesi randevusu esnasında talep edilen evraklar eksiksiz bir şekilde orijinalleriyle birlikte sunulmalıdır. Aile birleşimi işlemleri sonrası orijinal evraklarınız tarafınıza iade edilmektedir.
Almanya konsolosluğu, gerekli görmesi halinde başvurunun her aşamasında ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya Aile Birleşimi başvuru formu eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Almanca dilinde 2 adet doldurulmalıdır. Formdaki tüm bilgilerin eksiksiz olması gerekmektedir. Almanya konsolosluğu büyük harflerle doldurulmuş başvuru formlarını kabul etmektedir.
Vize başvuru formu doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Başvuru formunda verilen eksik ya da hatalı bilgiler başvurunuzun gecikmesine veya olumsuz sonuçlanması neden olmaktadır. Başvuru formunun imza kısmındaki bölümlere ıslak imza atılmalıdır.

Pasaport

Almanya Aile Birleşimi Vizesi için gerekli pasaportunuz en az iki yıl daha geçerli olmalıdır. Pasaportun alındığı tarih itibariyle üzerinden 10 yıl ve üzeri bir zaman geçmemiş olmalıdır. Yıpranmış ve deforme olmuş pasaportlar Almanya konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.
Gerekli şartları taşımayan pasaport sahipleri herhangi bir nüfus müdürlüğünden randevu alarak pasaportlarını yenilemelidirler.

2 Adet Biometrik Fotoğraf

Arka fonu beyaz, kişinin son halini gösterir, 3.5 X 4.5 cm boyutlarında iki adet güncel biyometrik fotoğraf. Fotoğrafların çekildiği tarih itibariyle üzerinden 6 ay veya daha fazla süre geçmemiş olmalıdır. Aynı zamanda başka vizelerde kullanılan fotoğrafların yenilenmesi gerekmektedir.

Uluslararası Evlilik Kayıt Örneği (Formül B)

Başvuruda bulunan kişinin evliliğini Türkiye Cumhuriyeti makamlarında gerçekleştirmesi durumunda, kişilere yetkili makamlarca Aile Cüzdanı verilir. Bu belge 1974 tarihinde imzalanan CIEC Anlaşmasına dayanarak verilir, fakat Almanya Federal Cumhuriyeti imzalanan bu anlaşmanın taraflarında olmadığından dolayı, bu anlaşmaya göre geçerliliği olan belgeyi tanımamaktadır.
Evliliğinizin gerçekliğini kanıtlamak ve Almanya Federal Cumhuriyeti yeklilerine bunu belgelemek için Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B) almanız gerekmektedir. Evliliğiniz gerçekleştikten ve Türkiye Cumhuriyeti kayıtlarına geçtikten sonra bu belgeyi Nüfus Müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Aldığınız belgede iki tarafında bilgilerinin eksiksiz bir şekilde bulunması gerekmektedir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Başvuruda bulunan kişinin ön ve arka yüzünü net bir şekilde gösteren nüfus cüzdan fotokopisi. Eğer soy ismi değişimi var ise, kimliğin yenilenmesi gerekmektedir.

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Almanya Aile Birleşimi başvurusunda bulunan kişilerin bu belgeyi ibraz ettikleri sırada tüm bilgilerin içerisinde yer alıyor olması gerekmektedir. Bu evrakta eksik olmaması gereken bilgilerin arasında:

  • Daha önce yapılmış evlilikler,
  • Doğan çocuklarınıza ait kimlik bilgileri,
  • Boşanmalar,
  • Anne ve baba hakkındaki kimlik bilgileri
  • Sahip olduğunuz vatandaşlık bilgileri (varsa başka ülkelerin vatandaşlığı) gibi bilgiler yer almaktadır.

Bu belgede yer alan bilgilerin eksik olması halinde konsolosluk evrakı kabul etmeyecek ve randevunuzu iptal edecektir.
Konsolosluk sonrasında bu evrakta bulunan bilgileri destekleyici başka belgeler isteyebilmektedir. Eğer başvuru sahibi bayan ise, önceki soy ismine ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği de ibraz edilmelidir. Bu belgeyi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği yer Nüfus Müdürlükleridir.

İkametgâh belgesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan başvuru sahibinin Türkiye’de ki ikametini ibraz edebilmesi amacı ile konsolosluğa yapacağı başvuru esnasında ikametgâh belgesini ibraz etmesi gerekmektedir. İkametgâh belgesi başvuru sahibi tarafından ikamet adresinin bağlı olduğu muhtarlıktan veya Nüfus Müdürlüğünden alınmaktadır.

Almanya’da Yaşayanlara Ait Evraklar

Almanya’da Yaşayan Eşin İkametgâh Belgesi

Almanya Federal Cumhuriyeti’nde yaşayan ve yanına gitmek amacı ile Almanya Aile Birleşimi başvurusunda bulunulan eşin ikametgâh belgesi ibraz edilmelidir.
Almanya’da yaşayan eşin yaşadığı eve ait kira kontratı veya ev sahibi ise evin tapu fotokopisi istenmektedir. Eğer kişi orada ailesinin yanında veya başka biri ile beraber yaşıyor ve evi beraber kullanıyorlarsa bunu belgeleyecek ek belgeler (Untermiete) istenmektedir.
Almanya Federal Cumhuriyetinde oturmayı planladığınız evin büyüklüğü yetkililerin belirlediği standartlara uygun olmalıdır. Eğer çocuklarda varsa veya evde yaşayacak başka birileri bunlarda göz önünde bulundurulmalıdır.

Almanya’da Yaşayanlara Ait Kimlik Bilgileri

Almanya Federal Cumhuriyetinde yaşayan eş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise; kişinin vatandaşlığına ait kimlik ve pasaport fotokopisiyle birlikte Almanya’da ikamet etmesini sağlayan oturum kartının da fotokopisi başvuru dosyasına konulmalıdır.

Eğer eş Alman Vatandaşı ise; kişiye ait Alman kimliği (Personalausweis) veya güncel pasaport (Reisepass) fotokopisi ibraz edilmelidir. Bununla birlikte kişi Almanya’da doğmuş ise Alman Doğum Belgesi (Geburtsurkunde) de ibraz edilmelidir.

Eğer eş yabancı uyruklu ise; güncel pasaportun fotokopisi ve oradan aldığı oturma izni fotokopisi.
Almanya’da ikamet eden eş hem Türkiye vatandaşı hem de Alman Vatandaşı ise; Alman vatandaşı olanlara uygulanan prosedürler uygulanmakta olup Türk vatandaşlığına ait nüfus cüzdan fotokopisi de ibraz edilmelidir.

Maaş bordrosu

Almanya Federal Cumhuriyetinde yaşayan eşin aileyi finanse edebilecek maddi güce sahip olması gerekmektedir. Bunu kanıtlayıcı belge olarak son 3 aya ait maaş bordrolarını sunmalıdır.
Devlet yardımı veya işsizlik maaşı gibi geçim kaynakları kabul görmemektedir.

Sağlık Sigortası

Almanya Aile Birleşimi Vizesine başvururken ibraz etmeniz gereken sağlık sigortası güncel tarihli ve en az 3 ay süreyle geçerli olmalıdır.

Eşlerin önceki evliliklerine dair belgeler

Eğer eşler daha önceden bir evlilik gerçekleştirmişler ise; evliliklerinin bittiğine dair geçerli boşanma kararı ve gerekli durumlar için Almanya veya Türkiye’den alınmış tanıma tenfiz kararı belgesi ibraz edilmelidir. Gerektiği durumlarda ölüm kayıt örnekleri ve tüm bu belgelerin Almanca tercümeleri ibraz edilmelidir.

Eşlerin çocukları hakkındaki belgeler

Almanya Aile Birleşimi başvurusunda bulunan eş yanında çocuğunu da götürecek ise, çocuğa ait kimlik bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği ve her iki yüzü de net olacak şekilde çekilmiş kimlik fotokopisi ibraz edilmelidir.

Eğer çocuk Alman vatandaşı ise pasaport (Reisepass) veya kimlik (Kinderausweis/Personalausweis) fotokopisi, eğer çocuk 16 yaşından küçük ise dil yeterliliği aranmaz fakat çocuk 16 yaşından büyük ise dil yeterliliği sertifikası ibraz edilmelidir.

Eğer eşin önceki evliliğinden çocukları varsa velayet aile birleşimi başvurusu sahibine ait ise ve onları da yanında götürmek istiyorsa eski eşinin izni olmalıdır ve bu belge ibraz edilmelidir. Bu belgelere ek olarak farklı belgelerin ibraz edilmesi istenebilir.

Almanca Bildiğini Kanıtlayan Belge

Almanya Aile Birleşimi başvurusu yapacak kişilerin A1 seviye dil sertifikası alma zorunlulukları bulunmaktadır. Başvuru sırasında bu belgenin aslını ibraz etmeleri gerekmektedir.
Bu belge yalnızca Almaya Konsolosluğunun kabul ettiği Goethe-Institut ve ÖSD kurslarının sınavlarına girerek alınmalıdır, aksi takdirde başka kurumlardan alınan sertifikalar konsolosluk yetkilileri tarafından kabul edilmeyecektir.
Bazı istisnai durumlarda dil yeterliliği belgesi ibraz etme zorunluluğu yoktur.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Almanya Aile Birleşimi sonuçlanma süresi Almanya konsolosluğunun belirlediği süre dahilinde olmakla birlikte, yoğunluklarına ve tatil oldukları günlere göre de değişkenlik göstermektedir. Almanya Federal Cumhuriyetine yapacağınız Aile Birleşimi müracaatlarının yaklaşık çıkış süresi 3 ay sürmektedir. Bu süre sizin durumunuza göre uzayıp kısalabilmektedir. Yaptığınız başvuruları 3 ay sonrasında sorgulayabilmek mümkündür. Almanya konsoloslukları 3 ay içerisinde bilgi vermeme hakkına sahiptirler.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi ne kadar sürede çıkar?

Almanya Aile Birleşimi Vizesine müracaat edecek kişilerin durumlarına göre bu süre değişkenlik göstermektedir. Genel itibari ile yaklaşık 3 ay kadar süren bu işlemler bazen daha uzun bazı durumlarda ise daha kısa sürebilmektedir. Bu süre aynı zamanda Almanya Federal Cumhuriyeti Yetkili konsolosluk ve büyükelçiliklerin tatil günleriyle ve yoğun olduğu dönemlerle de doğrudan ilgilidir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi ücreti ne kadardır?

Almanya Aile Birleşimi vizesi ücreti başvuru esnasında nakit ve Euro olarak ödenmektedir.