almanya aile ziyaret vizesi

Almanya Aile Ziyaret Vizesi

Almanya Aile Ziyareti Vizesi, Almanya’da ikamet eden aile bireyi, akraba ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen T.C umuma mahsus pasaport hamillerinin başvuruda bulunması gereken vize türüdür. Anılan ülkeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarından sadece bordo pasaport hamilleri vizeye tabiidir.

Yeşil (hususi), Gri (hizmet) ve Siyah (diplomatik) pasaport sahipleri Almanya’ya yapılacak seyahatlerde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftırlar. Belirtilen pasaport türü hamilleri Almanya’da ve schengen bölgesinde tek seferde en fazla 90 gün kaldıktan sonra schengen bölgesinden ayrılmalıdırlar. Yeniden 90 günlük kalış süresi hak edişleri için schengen bölgesi dışında 90 gün geçirmeleri gerekmektedir. Bu sayede seneden 180 gün vizesi kalış sağlayabilmektedirler. Fakat daha uzun bir süre kalmak isterlerse bu pasaport hamillerinin de vize müracaatında bulunmaları gerekecektir.

Almanya Aile Ziyaret Vizesi Hakkında

Umuma Mahsus bordo pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının Almanya’ya girebilmek için seyahat amaçlarına uygun olacak şekilde vize tipini belirleyerek vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu sebeple de Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilen evrakların her birinin eksiksiz olarak temin edilmesi ve belirtilen tarihte vize başvuru merkezine teslim edilmesi gerekmektedir. Bordo pasaportlu vatandaşlar direkt olarak Almanya aile ziyaret vizesi gibi vize çeşitlerine başvuru yapabileceği gibi, Schengen vizesi ile de ülkeye giriş yapabilmektedir.

Schengen vizesi, schengen birliğine girmiş olan çok sayıda Avrupa ülkesini kapsayan bir vize çeşididir. Bu nedenle Schengen vizesi almaya hak kazanan Bordo pasaport sahibi kişiler, İngiltere, İrlanda ve Kıbrıs dışında tüm Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkelere rahatlıkla giriş çıkış yapabilmektedirler. Fakat bunun için de herhangi bir ülkenin konsolosluğu üzerinden Schengen vize başvurusu yapılmalıdır. Yapılacak olan başvurunun da ilk olarak giriş yapılacak olan veya birden fazla ülke tek seferde ziyaret edilecekse; en fazla kalış sağlanacak ülkenin konsolosluğuna yapılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede alınacak olan Schengen vizesi ile Almanya dahil olmak üzere çok sayıda ülkeye vize süresi boyunca giriş yapılabilmektedir.

Almanya Vize Başvurusu İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Almanya vize başvurusu, vize başvurusu yapacak olan kişilerden, vize tipine göre çeşitli evraklar istenmektedir. Almanya aile arkadaş ziyareti vizesi için yapılacak olan başvurularda da diğer vize başvurularında olduğu gibi başvuru sahiplerinden çok sayıda evrak ve belge istenmektedir. Alman Konsolosluğu tarafından hazırlanması talep edilen bu belgelerin tamamının belirtildiği şekilde temin edilmesi ve sistem tarafından verilen randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

-Pasaport

Başvurularda kullanılacak olan Bordo pasaportlarının geçerlilik süreleri büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle Almanya aile ziyareti vizesi isimli vizenin bitmesinin ardından pasaportların 3 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir. Belirtilen süre, minimum değerdir. Bu nedenle sürenin daha uzun olması başvuruların değerlendirilmesini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca 10 yıl ve 10 yıldan daha eski olan pasaportların da vize müracaatı yapmadan önce yenilenmesi gerekmektedir.
Pasaportların her birinin titiz bir şekilde kullanılmış olması gerekmektedir. Zarar görmüş, yıpranmış, deforme olmuş ve kullanımı engelleyecek problemlere sahip olan pasaportlar Alman Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmemektedir. Bu yüzden başvuru öncesinde zarar görmüş ve deforme olmuş pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportların tamamının içerisinde en az 2 sayfalık bir boş alan bulunmalıdır. Bu boş alan, vize basımı için kullanılacaktır. Dolayısıyla konsolosluk tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

-Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya aile ziyaret vize başvuru formu, Almanya aile ziyaret vizesi için yapılacak olan başvurularda Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Bahsi geçen form, Schengen vizesi Başvuru Formu ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle Almanya vizesi almak için doldurulan form da Schengen Vizesi Başvuru Formu olarak da bilinmektedir.
Almanya Konsolosluğu tarafından bizzat hazırlanan formun içerisinde seyahatin sebebinin ve seyahatin planının anlaşılmasına yönelik çok sayıda soru yer almaktadır. Soruların hem seyahat ile ilgili hem de Almanya aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunan kişi ile ilgili olması, formun konsolosluk için büyük önem arz etmesine neden olmaktadır. Bu nedenle başvuru sahiplerinin bahsi geçen formu en doğru ve gerçekçi şekilde doldurması ve randevu tarihinde teslim etmesi gerekmektedir.

-Fotoğraf

Vize başvurularında kullanılacak olan fotoğrafların ölçüleri schengen ve Avrupa ülkelerin neredeyse tamamında aynıdır. Bu nedenle Almanya aile ziyaret vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin ibraz edecekleri fotoğrafların ölçülerinin 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir. Bu ölçülere uygun olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir. Ayrıca randevu tarihinde teslim edilecek olan fotoğrafın da daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması gerekmektedir. Son olarak da fotoğraf beyaz bir arka fon üzerine çekilmeli ve de çekim esnasında aksesuar kullanılmamalıdır. Bu şartlara uyum sağlamayan biometrik fotoğraflar Almanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle her türlü evrak belirtildiği şekilde hazırlanmalıdır.

-Almanya Vize Talep Dilekçesi

Almanya Vize Talep Dilekçesi, başvuru sahibi tarafından hazırlanmalıdır. Dilekçenin içeriğinde seyahatin amacı ve seyahat planı, konaklama ile ilgili bilgiler ve seyahatin kim tarafından finanse edileceğine dair bilgiler yer almalıdır. Bu bilgilerin eksik olarak hazırlanması halinde dilekçe Almanya Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

-Davetiye

Davetiye, Almanya sınırları içerisinde ikamet eden akraba veya yakın tarafından hazırlanmalıdır. Bu belge, Vize Talep Dilekçesi ile neredeyse aynı olacak şekilde hazırlanmaktadır. Tek farkı, davet eden kişi tarafından hazırlanıyor olmasıdır. Almanya’da oturum hakkı ve vatandaşlık almış kişi tarafından doldurulması gereken davetiyenin içerisinde davet eden kişinin şahsi bilgileri, adresi, mesleği gibi bilgiler yer almalıdır. Ayrıca davet edilen kişi ile ilgili kişisel bilgiler, seyahat planı hakkında detaylı bilgiler ve konaklama bilgileri de davetiye içerisinde belirtilmelidir. Sonrasında da davet eden kişi tarafından belge imzalanarak, gönderilmelidir. Almanya aile ziyaret vizesi için başvuru yapan kişinin de bu belgeyi randevu tarihinde ilgili kuruma teslim etmesi gerekmektedir.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal duruma ilişkin belgelerin başında maaş bordrosu gelmektedir. Almanya’ya gidebilmek için başvuru yapan kişilerin son 3 aya ait olan maaş bordrolarını Alman Konsolosluğu’na teslim etmeleri gerekmektedir. Alınan bordroların da bağlı bulunulan şirket yetkilisi tarafından kaşelenmesi ve de imzalanması gerekmektedir. Aksi takdirde hazırlanan belgeler konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.

Finansal duruma ilişkin olarak talep edilen bir diğer belge de Banka Hesap Dökümü’dür. İşlemlerin yapıldığı banka tarafından alınması gereken belge, randevu tarihinden maksimum 1 hafta önce alınmış olmalıdır. Daha önceki dönemlerde alınmış olan belgeler Almanya Konsolosluğu tarafından kesinlikle kabul edilmemekte ve başvuru sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Bu nedenle alınan ve hazırlanan belgelerin tamamının belirtildiği şekilde hazırlanması gerekmektedir.
Başvuru yapacak olan kişinin ayrıca 1 haftalık Almanya seyahati için banka hesabında 5.000 TL bakiye bulunması gerekmektedir. Bu tutardan daha az olan miktarlar kesinlikle kabul edilmemektedir. Belirtilen tutar da, minimum değerdir. Bu nedenle kişinin kalma süresi arttıkça banka hesabında bulunması gereken değer de doğru orantılı olarak artmaktadır.

-Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Başvuru sahiplerinin meslekleri ile ilgili olarak SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ve İşe Giriş Bildirgesi’ni temin etmesi gerekmektedir. İşveren Yazısı da hazırlanması gereken bir diğer evraktır. Bu yazı içerisinde Almanya aile ziyaret vizesi başvurusu yapan kişiye ilişkin bilgiler yer almalıdır. Başvuru sahibinin şirket içerisindeki görevi ve pozisyonu, şirketten aldığı maaşı, ne zamandır şirkette çalıştığı ve ne zaman şirketteki işinin başına geçeceği gibi bilgiler evrak içerisinde yer almalıdır. Son olarak da hazırlanan belgenin şirket yetkilisi tarafından imzalanması, kaşelenmesi gerekmektedir.