almanya erasmus vizesi

Almanya Erasmus Vizesi

Almanya’da Erasmus programı kapsamında eğitim alacak olan Türk vatandaşları Almanya Erasmus Vizesi almakla yükümlüdürler. Erasmus vizesi başvurusunda bulunacak kişiler Almanya konsolosluğuna Erasmus vizesi için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde sunmalıdırlar. Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilen başvuru belgeleri güncel olmalıdır. Gerekli evrakların bazılarının orijinali talep edilmekteyken bazı başvuru belgeleri de fotokopi olarak kabul edilmektedir. Almanya erasmus vizesi gerekli evraklar seyahat amacına uygun bir şekilde hazırlanarak Alman konsolosluğuna sunulmalıdır. Erasmus vizesi için gerekli belgeler hazırlandıktan sonra tamamı Almanca diline tercüme edilmelidir. Evrak asılları ile birlikte ikişer adet fotokopileri alınarak Almanya konsolosluğuna ibraz edilmelidir.

Almanya Erasmus Vizesi Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu: Vize başvuru formu Almanca dilinde büyük harflerle doldurulmalıdır. Formun imza bölümüne ıslak imza atılmalıdır. Eğer başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formundaki imza bölümleri anne ve baba her iki ebeveyn tarafından da imzalanmış olmalıdır.
 2. Fotoğraf: Almanya Erasmus Vizesi İşlemleri için kullanılacak 3 adet arka fonu beyaz 3.5 X 4.5 cm boyutlarında güncel biometrik fotoğraf
 3. Pasaport : Almanya Konsolosluğuna seyahat dönüşü en az 3 ay daha geçerliliği bulunan güncel pasaport ibraz edilmelidir. Pasaport alınış tarihi itibariyle 10 yıldan eski olmamalıdır. Uzatmalı eski tip Türk pasaportları kabul edilmemektedir. Pasaportun işlem görmüş tüm sayfalarının fotokopileri alınmalıdır.
 4. Almanya’daki Üniversite veya Yüksekokuldan Gelen Kabul Belgesi
 5. Eğitim alacağınız üniversiteden gelen kayıt belgesi. Hangi tarihlerde hangi okulda eğitim alacağınız belirtilmelidir. Mail olarak gönderilen belgenin çıktısı başvuru için yeterlidir.
 6. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 7. Aile bağlarınızı gösterir tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 8. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 9. T.C kimlik kartı veya nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 10. Acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış belge
 11. Almanya’da geçireceğiniz süreyi kapsayan, tüm schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi
 12. Türkiye’deki Üniversiteden alınmış yazı: Erasmus eğitimi almaya hak kazanan öğrencinin Türkiye’de mevcut eğitim almakta olduğu üniversiten alınmış yazı.
 13. Pasaport fotokopisi: Pasaportunuzun bilgi sayfası ve varsa eski vizelerinizi ve ülkeye giriş çıkışlarınızın bulunduğu mühürlü sayfaların fotokopileri. Varsa eski pasaportlarınızın fotokopileri
 14. Noter Tasdikli Taahhütname
 15. Gelir belgelerinizin asılları ile birlikte noterden tasdikli 2 adet tercümesi
 16. Taahhütname
 17. Erasmus eğitimi esnasında Almanya’da ortaya çıkacak masraflarınızın teminatını gösterir ebeveynler tarafından düzenlemiş, yeminli tercüman ile Almancaya çevrilmişmiş ve noterden tasdik edilmiş taahhütname aslı ve 2 adet fotokopisi

Önemli Not:
– Ebeveynler tarafından verilen taahhütname, Federal Almanya Cumhuriyeti Eğitim Teşvik kanununda belirlenen garanti miktarı uyarınca düzenlenmeli ve masrafların karşılanacağını taahhüt etmelidir.
– Verilen taahhüdün ödenebileceğine dair ebeveynlerin maaşlarının yattığı hesap cüzdanları, mal varlığının bulunduğu hesap cüzdanı ve ödeme gücünü gösteren tüm maddi ve gelir durumunu gösteren evrakların aslı ve 2 adet fotokopilerinin sunulması gerekmektedir. (Gelir evrakların tercümesini sunmak zorunlu değildir).