almanya izmir başkonsolosluğu

Almanya İzmir Başkonsolosluğu

Almanya İzmir Başkonsolosluğu, Federal Almanya Cumhuriyetine bağlı Türkiye’de görev bölgesindeki siyasi, ekonomik, kültürel ve diplomatik işlemleri yürütmekle görevlidir.
Konsolosluk bünyesinde vize başvuruları da kabul edilmektedir. Türkiyede Almanya Federal Cumhuriyetine ait 1 büyükelçilik, 2 başkonsolosluk, 1 konsolosluk ve 6 adet fahri konsolosluk bulunmaktadır.

Umuma mahsus Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya’ya çeşitli amaçlarla seyahat etmek için Almanya vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar. Gri, Yeşil ve Siyah pasaport hamili Türk vatandaşları ise Almanya vizesiz olarak seyahat edebilmekte ve 90 günü geçmeyecek şekilde kalış sağlayabilmektedirler.
Almanya turistik schengen vizesi, Almanya ticari ve kültürel vizesi türü kısa süreli vize başvuruları Almanya vize merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Uzun dönem Almanya oturumu ve Almanya ulusal vizesi başvuruları ise doğrudan Almanya konsolosluğuna yapılmaktadır.

Almanya’ya yapılacak seyahatler için sadece; Almanya Ankara Büyükelçiliği, Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Almanya İzmir Başkonsolosluğu vize başvurularını kabul etmekte ve vize kararı vermektedir. Bahsi geçen dış temsilcilikler arasında ikamet edilen iller bazında yetki ayrımı bulunmaktadır.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu görev ve yetki alanında bulunan iller; Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak illeridir. Bunun yanı sıra Antalya, Burdur ve Isparta illeri için Antalya temsilciliği bulunmaktadır. Almanya İzmir Başkonsolosluğu bazı hizmetler sunmakta ve kültürel ve ekonomi ilişkileri desteklemektedir.

Almanya İzmir Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Resmi adı: Federal Almanya Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu
Başkonsolos: Dr. Rainer Lassig
Adres: Korutürk Mah. Havuzbaşı Sk.1, 35339, Balçova, İzmir
Türkiye
Telefon: +90 252 363 9285, +90 252 363 8287
Fax: +90 252 363 8694
Görev alanı: Afyon, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir
Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak