almanya ticari vize

Almanya Ticari Vize

Almanya ticari vize, Almanya ve Türkiye arasında umuma mahsus pasaportlar dahilinde vize muafiyeti bulunmadığından ticari seyahatler için alınması gereken vize tipidir. Bu yüzden Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşların Almanya’ya ticari amaçlarla seyahat edebilmeleri için Almanya ticari vizesi almaları gerekmektedir.

Almanya ile Türkiye arasında yapılan antlaşmalara göre, kısa süreli seyahatlerde vize uygulaması sadece bordo (umuma mahsus) pasaport hamilleri için geçerlidir. Siyah (diplomatik), Gri (hizmet), Yeşil (hususi) pasaport sahibi Türk vatandaşları Almanya’ya yapacakları 90 günden kısa süreli seyahatler için Alman vizesi almaktan muaftırlar. Bu yüzden kısa süreli seyahatlerde vize başvuru prosedürleri sadece bordo pasaport hamilleri için geçerlidir.

Vizesiz seyahat hakkına sahip olan pasaport grupları için kalış sınırlaması 180 gün içerisinde 90 gün olarak belirtilmiştir. Anılan pasaportlar ile Almanya’ya seyahat eden kişilerin 90 günlük kalış sürelerini doldurmalarının ardından Almanya’dan ayrılmaları gerekmektedir. Tekrar bir vizesiz kalış hakkı elde etmek için schengen bölgesi dışında en az 90 gün geçirilmesi gerekmektedir.

Farklı seyahat amaçları doğrultusunda yapılan vize başvurularının her birinin süresi farklı olduğu için, kişi Almanya sınırları içerisinde farklı sürelerde konaklama gerçekleştirebilmektedir. Bu süre, vize başvurusunun sonucuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Almanya Ticari Vize Başvurusunda İstenen Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti’nden Almanya’ya seyahat edecek olan kişilerin seyahat amaçlarına uygun olacak şekilde vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Kişi eğer Almanya’ya tamamen gezi amacı ile gidecek ise, turistik vize başvurusu yapması gerekmektedir. Almanya’da bulunan akraba ya da arkadaşlarını ziyaret etmek için de aile ziyareti vizesine başvuru yapılmalıdır. Benzer şekilde iş için ülkeye giriş yapacak olan kişilerin de Almanya ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Tüm vize tiplerinde olduğu gibi, ticari vizelerde de bir takım evraklar Almanya Konsolosluğu tarafından başvuru sahiplerinden istenmektedir. İstenen evrakların tamamının eksiksiz ve belirtildiği gibi temin edilmesi gerekmektedir. Konsolosluk tarafından istenen belgelerin eksik ya da yanlış olması, başvuru sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Konsolosluk için büyük önem arz eden evrakların da istendiği gibi hazırlanmaması halinde yapılan Almanya ticari vize başvurusu direkt olarak reddedilmektedir. Bu tür durumların oluşması halinde de kişi tekrardan vize başvurusu yapmak durumunda kalmaktadır.

-Pasaport

Vize başvurusunda kullanılacak olan pasaportun bazı kriterlere uygun olması gerekmektedir. İlk olarak, kullanılacak pasaportlar 10 yıldan daha fazla sürelerdir kullanılıyor olmaması gerekmektedir. Eğer pasaport belirtilen kullanım süresinden daha uzun süredir kullanılıyor ise başvuru yapmadan önce yenilenmelidir. Ayrıca geçerlilik süresi de Alman Konsolosluğu tarafından büyük önem arz etmektedir. Seyahatin bitmesinin ve Türkiye dönülmesinin ardından kullanılan pasaportun 3 ay kadar daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Bu tür özellikleri barındırmayan pasaportlar, Almanya ticari vize başvurularının reddedilmesine sebep olmaktadır.

Pasaportların içerisinde ayrıyeten 2 sayfalık alan boş olmalıdır. Vize başvurusunun olumlu şekilde sonuçlanması halinde pasaport içerisinde vize mührü basılacağı için, bu sayfalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ek olarak da pasaportun bazı sayfalarının fotokopisi Almanya Konsolosluğu tarafından istenmektedir. Konsolosluk tarafından pasaportların ilk 2 sayfası ve geçerlilik süresinin belirtildiği sayfanın fotokopisinin çekilmesi ve randevu tarihinde teslim edilmesi talep edilmektedir.

-Fotoğraf

Başvuruda kullanılacak olan evrakların arasında 2 adet de biometrik fotoğraf yer almaktadır. Fotoğrafların 6 aydan daha eski sürelere ait olmaması gerekmektedir. Bu nedenle güncel fotoğraf kullanılmalıdır. Ayrıca fotoğrafların ölçüleri de 3.5 cm x 4.5 cm olmalıdır. Fotoğrafın çekildiği esnada başörtüsü, şapka veyahut da gözlük gibi aksesuarlar da kullanılmamalıdır. Yüzün net olarak gözükmesini engelleyen unsurların tamamı ortadan kaldırılmalıdır. Aksi takdirde Almanya ticari vize başvurusu olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

-Davetiye

Başvuru evrakları arasında yer alan davetiye, Almanya’da irtibatta bulunulan firma tarafından hazırlanmaktadır. Davetiye içerisinde seyahatin amacı, seyahatin tarihleri yer almalıdır. Ayrıca firmanın kayıt numarası, davet eden kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri ve imzası davetiye içerisinde bulunmalıdır. Bu tür bilgilerin tamamının evrak içerisinde bulunması gerekmektedir. Eğer kişi birden fazla kez Almanya’ya girecek ise, vize çok girişli olarak da talep edilebilmektedir.
Almanya’ya seyahat edecek olan kişi eğer bir fuara veya organizasyona katılacak ise giriş kartını Alman Konsolosluğu ile paylaşmalıdır. Organizasyona katılım bilgileri de davetiye ile birlikte randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmelidir. Ayrıca davetiyenin tamamının İngilizce olarak hazırlanması ve Almanya’da bulunan emniyet müdürlükleri tarafından imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir.

-Mesleki Duruma İlişkin Belgeler

Almanya ticari vize başvurularında başvuru sahiplerinden mesleki duruma ait olan da çok sayıda evrak talep edilmektedir. Bunlar SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü ve Faaliyet Belgesi’dir. Belgelerin tümünün orijinali ve fotokopisi ilgili kurum ile paylaşılmalıdır. Ayrıca bağlı bulunulan şirket tarafından da kişinin şirkette çalıştığına dair yazı hazırlanması gerekmektedir. Şirketin yetkilisi tarafından hazırlanması gereken belge, Çalışma Mektubu adını taşımaktadır. Hazırlanan bu yazının İngilizce olarak yazılması veyahut da yeminli bir tercüman tarafından İngilizce ’ye çevrilmesi gerekmektedir.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Finansal duruma ilişkin olan belgeler arasında yer alan ilk belge, maaş bordrosudur. Almanya ticari vize başvurusu yapan kişilerin, son 3 aya ait olan maaş bordrolarını Alman Konsolosluğu ile paylaşmaları gerekmektedir. Hazırlanan evrakların da bağlı bulunulan kurumca imzalanması ve kaşelenmesi gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin son 3 aylık Banka Hesap Dökümü de kurum tarafından istenmektedir. Buna ek olarak ilgili bankadan da İmza Sirküleri’nin de alınması gerekmektedir. Tüm belgelerin imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Aksi takdirde belgelerin hiç biri onaylanmamaktadır.

-Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

Seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan belgeler de uçak biletlerinden ve otel rezervasyonlarından oluşmaktadır. Kişi Almanya ticari vize başvurusu yapmadan önce otel rezervasyonu yaptıracağı için, bu rezervasyonların çıktılarını almalıdır. Ayrıca gidiş ve dönüş uçak biletlerini de Almanya Konsolosluğu ile paylaşmalıdır. Bu tür belgelerin temin edilmesi ve randevu tarihinde teslim edilmesi, başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırmaktadır.

-Seyahat Sağlık Sigortası

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden Türk vatandaşların yurt dışına çıkarken Seyahat Sağlık Sigortası yapması gerekmektedir. Bu nedenle Almanya’ya gidecek olan kişilerin de bu sigortayı yaptırması zorunludur. 30.000 Euro’luk harcamayı kapsayan sigorta, Almanya’da meydana gelebilecek herhangi bir sağlık sorununun masraflarını direkt olarak karşılamaktadır. Tamamen Almanya ticari vize başvurusu yapan kişiyi korumaya yönelik olan sigorta, her başvuru sahibi tarafından yaptırılmalıdır. Sigorta poliçesinin orijinalinin de randevu tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Almanya Ticari Vize Ücretleri

Almanya’ya gidebilmek için alınan Almanya ticari vize ücretleri bazı hususlara göre değişiklik ve çeşitlilik gösterebilmektedir. Bunlardan ilki, vize tipidir. Eğer kısa süreli ve tek girişli vize alınıyor ise, vize ücreti bir hayli düşük olmaktadır. Fakat uzun süreli ve çok girişli vize için başvuru yapılıyor ise, ücretler diğer seçeneğe göre büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Bu tür durumlarda başvuru öncesinde, başvuru sahibinin vize tipine karar vermesi gerekmektedir.

Vize ücretlerinin artmasına sebep olan bir diğer husus da başvuruların reddedilmesidir. Alman Konsolosluğu tarafından istenen evrakların eksik ya da belirtildiği gibi olmaması halinde yapılan turistik vize başvuruları reddedilebilmektedir. Bu tür durumlarda da ücretler başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Bu nedenle kişi Almanya’ya gidebilmek için tekrardan başvuru yapıp, vize ücretini yeniden yatırmak zorundadır. Bu durum da doğal olarak vize ücretlerini büyük ölçüde artmaktadır. Belirtilen durumların yaşanmaması için her belgenin eksiksiz olarak hazır hale getirilmesi gerekmektedir.