almanya transit vize

Almanya Transit Vize

Almanya transit vize, Almanya üzerinden schengen ülkeleri haricinde üçüncü bir ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize tipidir. Umuma mahsus bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarına Almanya transit vize işlemi uygulamaktadır.

Almanya transit vizesi sadece Almanya’da bulunan bir havaalanının transit bölümünden ayrılmadan diğer bir uçuşa aktarma yapacak olan yolcular için geçerlidir. Transit vize ülkeye giriş hakkı sağlamamaktadır.
Almanya’dan transit olarak başka bir ülkeye seyahat edecek olan kişiler sadece belirli havaalanlarının transit bölümlerini kullanabilirler. Frankurt Main Havalimanı ve Münih havalimanı transit bölümleri sürekli açıktır. Fakat Düsseldorf, Hamburg, Berlin Tegel ve Köln Bonn havalimanlarının transit bölümleri belirli zamanlarda açıktır.

Yeşil, Gri ve Siyah pasaport hamili Türk vatandaşları Almanya transit vizesinden muaftırlar. Bunun yanı sıra, geçerli bir schengen vizesi olan, herhangi bir schengen ülkesinde veya Avrupa Birliği üye ülkesinde oturum izni bulunan Türk vatandaşı bordo pasaport sahipleri de Almanya transit vizesinden muaftırlar.

Almanya Transit Vize İstenilen Evraklar

Almanya konsolosluğa tarafından Almanya transit vizesi için istenilen evraklar eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir. Almanya konsolosluğu gerek duyması halinde transit vize başvuruları için her zaman ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Almanya Transit Vize başvuru evraklarının Almanya konsolosluğuna sunulması vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanacağını garanti etmez.

Almanya Konsolosluğu vize bölümü, eksiksiz bir şekilde sunulan vize başvuru belgelerini ortalama 15 iş günü içerisinde değerlendirmektedir. Bu nedenle vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 15 iş günü öncesinde tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Almanya transit vize başvurusu yapmak isteyen kişiler vize randevusu almalıdırlar. Randevu esnasında 12 yaş ve üzeri kişilerden parmak izi alınmaktadır. Vize başvuru öncesi Almanya Konsolosluğunun resmi tatil ve kapalı oluğu günleri göz önünde bulundurunuz.

Almanya konsolosluğu, üzerinde uzatma ibaresi bulunan eski tip Türk pasaportlarıyla yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Bu nedenle vize başvurusu yapacağınız pasaportun güncel olmasına ve en az 2 adet boş sayfasının bulunmasına dikkat ediniz.

Almanya Transit Vizesi Gerekli Evraklar

PASAPORT

Seyahat sonrası en az 3 ay (90 gün) daha geçerliliği bulunan güncel pasaport. Pasaportunuzun alınış tarihinden itibaren üzerinden 10 yıl ve üzeri bir süre geçmiş olmamalıdır. Yıpranmış veya deforme olmuş pasaportlar kabul edilmemektedir. İbraz edeceğiniz pasaportun en az 2a- adet boş sayfası bulunmalıdır. Pasaportun yanı sıra, fotokopisi ve işlem görmüş bütün sayfalarının fotokopisi gerekmektedir. Herhangi bir nedenle soyadı değişikliği durumu yaşanmış ise sadece güncel kimlik bilgilerinin bulunduğu şekliyle pasaportunuz kabul edilmektedir. Evlilik ya da boşan gibi durumlar sonucu soyadınızın değişmesi durumunda yeni bir pasaport almalısınız.

BAŞVURU FORMU

Başvuru formu, Türkçe, Almanca, İngilizce dillerinden herhangi birinde büyük harfle ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru formundaki imza kısımlarını imzalamayı unutmayınız. Eğer geçerli bir parmak iziniz varsa ve başvuruyu şahsen yapmayacaksanız ıslak imzalı olarak vekalet formu ve doldurulması gerekmektedir. Ayrıca vekaleten başvuru yapacak olan kişinin kimlik fotokopisi de eklenmelidir.

BİOMETRİK FOTOĞRAF

2 adet arka fonu beyaz, rötüşsüz, güncel biomerik fotoğraf. 35 X 45 ölçülerinde çekilmiş ve 6 aydan eski olmamalıdır. Fotoğrafınız güncel olsa bile eğer başka bir vize de kullandıysanız yeni bir fotoğraf ibraz etmelisiniz.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI

Tüm schengen üye devletlerinde geçerliliği bulunan, en az 30.000 Eur teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi. Seyahat sağlık sigortası poliçesinin aslı ıslak kaşe ve imzalı fotokopisi ile ibraz edilmelidir. Seyahat sağlık sigortası her durumu kapsayacak şekilde olmalıdır. Sigorta poliçesinde yürürlüğe girmesi ve sona ermesi ile ilgili özellikle bir saat belirtilmediyse, genellikle öğlen saat 12 kabul edilir. Dolayısıyla sadece günün yarısı sigortalı olan bu günler için sigorta şartı yerine getirilmiş sayılmaz. Bir başka ifadeyle örneğin 8 ila 13 Mart tarihlerinde seyahat etmek istiyorsanız, en az 7 Mart´tan 14 Mart´a kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ibraz etmeniz gerekmektedir.

Not 1 : AB/AET vatandaşlarının eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları seyahat sağlık sigortası ibrazından muaftırlar. (Almanya vatandaşları hariç)

Not 2 : Transit vize (Almanya havaalanını schengen dışı bir ülke için geçiş amaçlı kullanacak ve havaalanında herhangi bir kapı geçişi yapmayacak kişiler) başvurusunda bulunacak başvuru sahiplerinin seyahat sağlık sigortası sunma zorunluluğu yoktur.

VİZE ÜCRETİ

Vize başvurunuzun değerlendirmeye alınması için gerekli vize ücretini yatırmayı unutmayınız.

UÇAK BİLETİ REZERVASYONLARI

Seyahatinize ilişkin uçak bileti rezervasyonları sunulmalıdır.

MESLEK VE GİDİŞ AMACINA GÖRE EVRAKLAR

SEYAHAT PLANI

Uçak biletinizde aktarma uçuşa ilişkin detaylı bilgi bulunmalıdır. Devam uçuşunuzda transit bölgeden ayrılmayacağınıza dikkat ediniz. Eğer transit solandan ayrılarak farklı bir uçuşa katılmak üzere pasaport kontrolünden geçip ülkeye giriş yapmanız gerekirse, transit vizeye değil  Almanya schengen vizesine başvurmanız gerekmektedir.

ASIL GİDİLECEK ÜLKE GİRİŞ BELGESİ

Aktarmalı uçuş sonrası giriş yapacağınız ana ülkeye ilişkin vize, oturum izni vb. belgeleri sunmalısınız.

İKAMETİ KANITLAYICI BELGELER

Seyahat sonrası Türkiye’ye geri döneceğinize ilişkin durumunuzu gösterir belgeler sunulmalıdır.

MAAŞ BORDROLARI

Eğer çalışıyorsanız son 3 aya ait maaş bordrolarınızı ıslak imzalı ve kaşeli olarak iş yerinizden temin edip sunmalısınız.

BANKA HESAP DÖKÜMÜ

Son 3 aylık banka hesap özetiniz (yeterli bakiyesi bulunmalıdır ve ilgili banka şubesinin imza sirküleri ibraz edilmelidir)