almanya turistik vize

Almanya Turistik Vize

Almanya turistik vizesi, Almanya’ya turistik gezi amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken vize tipidir. Almanya ile Türkiye Cumhuriyeti arasında umuma mahsus pasaportlar için vize muafiyetine yönelik bir antlaşma bulunmadığından, ülkeye giriş yapabilmek için Almanya turistik vize almak zorundadırlar. Fakat Bordo pasaport haricinde diğer pasaport tiplerine sahip olan kişilerin bu vize başvurusunu yapmasına gerek duyulmamaktadır.

Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarından herhangi birine sahip olan kişiler direkt olarak Almanya ve diğer schengen Avrupa ülkelerine vizesiz olarak giriş yapabilmektedirler. Fakat bu vizesiz giriş ve çıkışın da belirli bir süresi bulunmaktadır.

Belirtilen pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişiler tek seferde en fazla 90 gün schengen ülkeleri sınırları içerisinde konaklama yapabilmektedir. 90 günün dolmasının ardından ülke sınırlarından ayrılmak gerekmektedir. Tekrardan Almanya’ya giriş yapabilmek için en az 90 gün schengen bölgesi dışında beklemek gerekmektedir. 90 günlük bekleyişin tamamlanmasının ardından kişi tekrardan bir 90 günlük süre boyunca daha ülkede kalabilmektedir.

Toplamda 1 sene içerisinde 180 gün ülkede kalmak mümkündür. Fakat bu durum yalnızca belirtilen 3 pasaport tipi için geçerlidir. Umuma Mahsus isimli ve Bordo renkli pasaporta sahip olan kişilerin böyle bir hakkı bulunmamaktadır. Vizesiz olarak seyahat edilebilecek ülkelerin dışındaki herhangi bir ülkeye seyahat ederken bahsi geçen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Almanya Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Almanya turistik vize başvuru işlemleri, Almanya’ya seyahat edecek olan kişiler için daha önceki dönemlerde Almanya Konsolosluğu ile irtibata geçerek başvuru süreçlerini direkt olarak tamamlamak mümkündü. Fakat konsolosluk tarafından vize başvurularının kabul edilmesi çeşitli farklı kurumlara devredilmiş durumdadır. Bu nedenle yapılacak olan Almanya turistik vize başvuruları Vize Hizmet Merkezleri ya da yetkili vize acenteleri üzerinden vize başvuruları yapılmaya başlanmıştır. Başvuru merkezleri ve yetkili vize servisleri başvuruları kabul etmekle birlikte vize değerlendirme yetkisi sadece Almanya konsolosluğu vize bölümünün yetkisi dahilindedir.

Almanya Turistik Vize Başvuruları İçin Gereken Evraklar

Almanya turistik vize başvuruları için gereken evraklar, Almanya’ya giriş yapabilmek amacı ile yapılan vize başvurularında Almanya Konsolosluğu tarafından bir takım belgeler eksiksiz olarak istenmektedir. Kurum tarafından talep edilen belgelerin her birinin özenle ve dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bahsi geçen belgelerin belirtildiği şekilde hazırlanmaması halinde Almanya turistik vize başvurularının değerlendirme süresi uzamaktadır. Dolayısıyla da seyahat tarihleri ile ilgili sıkıntı olabileceği gibi, biletler de kullanılamamaktadır. Bu tür durumların yaşanmaması için seyahat tarihlerinden 8 hafta önce işlemlere başlanması Almanya Konsolosluğu tarafından tavsiye edilmektedir.

-Pasaport

Vize başvuruları için kullanılan pasaportların bazı hususlara ve gerekliliklere uygun olması gerekmektedir. Bunun için de Almanya Konsolosluğu’nun yönlendirmeleri dikkate alınmalıdır. İlk olarak, pasaportların kullanım süresi 10 sene olduğu için, 10 yılı doldurmuş pasaportların başvuru öncesinde yenilenmesi gerekmektedir. Bunun için ilgili kurumlar ile iletişime geçilmelidir. Ayrıca seyahatin bitişinin ardından da 3 ay daha pasaportların geçerliliğinin olması gerekmektedir.

Vize başvurusunda ibraz edeceğiniz pasaportun kabul edilmesi için deforme olmamış olması gerekmektedir. Yıpranmış veya zarar görmüş pasaportlar işlemlerin yapılmasını engellediği için değiştirilip, yenilenmelidir. Son olarak da her pasaportun içerisinde Almanya turistik vize başvurusu için 2 sayfalık bir alan boş olmalıdır. Başvurular eğer olumlu şekilde sonuçlanır ise, bu boş alana vize basım işlemi yapılmaktadır. Bu nedenle bahsi geçen boş alana Almanya Konsolosluğu tarafından ihtiyaç duyulmaktadır.

-Fotoğraf

Avrupa Birliği ve Schengen Birliği’ne bağlı olan ülkelerin çoğunda istenen fotoğrafların ölçüleri aynıdır. Bu yüzden Almanya Konsolosluğu vasıtası ile vize başvurusu yapacak olan kişilerin 3.5 cm x 4.5 cm boyutlarına sahip olan 2 tane biyometrik fotoğrafı randevu tarihinde vize başvuru merkezine ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra fotoğrafların da daha önceki süreçlerde yapılmış olan vize başvurularında kullanılmamış olması gerekmektedir. Eğer aynı fotoğraflar ile yeniden vize başvurusu yapılır ise, ibraz edilen fotoğrafın yenilenmesi istenmektedir.

-Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu, Schengen vizesi başvuru formu ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bu sebeple Almanya turistik vize başvurusu yapacak olan kişiler ve Schengen vizesi için başvuru yapan kişiler için aynı bilgilerin bulunduğu formu doldurmak gerekecektir. Her ikisinin de schengen konsoloslukları tarafından hazırlanmış olmasından dolayı büyük ölçüde benzerlikler göstermektedirler.
Vize Başvuru Formu’nun içerisinde seyahat amacının tam olarak anlaşılması amacı ile çeşitli sorular yer almaktadır. Soruların her birine Türkçe, Almanca ya da İngilizce olarak cevap verilmesi şarttır. Bununla birlikte formun tamamında da büyük harf kullanılmalıdır. Belirtildiği şekilde hazırlanmayan Vize Başvuru Formu kabul edilmemektedir. İşlemlerin büyük çoğunluğu elektronik sistemler aracılığı ile yapıldığı için, sistem bu türdeki formları kabul etmemektedir.

-Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Finansal durumu gösterir belgeler, Almanya Konsolosluğu, vize başvurusu yapacak kişilerden finansal durum ile ilgili olan bir takım belgeler istemektedir. Bu belgelerin başında da maaş bordroları gelmektedir. Başvuru sahipleri, son 3 aya ait olan maaş bordrolarını imzalı ve kaşeli bir şekilde konsolosluk ile paylaşmak zorundadırlar. Ayrıca banka hesap dökümlerinin de ilgili bankadan alınması gerekmektedir. Bu belgenin de son 1 hafta içerisinde alınmış olması gerekmektedir.
Almanya turistik vize başvurusunda bulunan kişilerin hesaplarında 1 haftalık Almanya gezisi için 5.000 TL veya daha fazla bakiye bulunması gerekmektedir. Almanya Konsolosluğu tarafından verilen bakiye miktarı, minimum tutardır. Bu nedenle 1 haftalık gezi için daha düşük tutarlar kesinlikle kabul edilmemektedir. Almanya sınırları içerisinde rahatlıkla harcamanın yapılabilmesi için bu tutarın banka hesaplarında bulunması gerekmektedir. Ayrıca bu tutar da ülkede kalış süresi arttıkça, doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Bu hususa da başvuru öncesinde dikkat edilmesi gerekmektedir.

-Mesleki Durumu Gösteren Belgeler

Almanya Konsolosluğu tarafından ayrıca mesleki duruma ilişkin olan belgeler de istenmektedir. Bunlar da ilk olarak SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi’dir. Bu belgelere ek olarak bağlı bulunulan şirketten de İşveren Yazısı almak gerekmektedir. Alınan yazı içerisinde başvuru sahibinin şirketteki pozisyonu, maaşı, seyahat planı ve seyahat tarihleri yer almalıdır. Son olarak da yazının bitiş kısmında işe geri dönüleceği şirket yetkilisi tarafından taahhüt edilmelidir. Hazırlanan yazının da yine aynı şekilde şirket yetkilisi tarafından imzalanmalıdır.

-Vize Talep Dilekçesi

Vize Talep Dilekçesi, Almanya turistik vize başvurusu yapan kişi tarafından hazırlanması gereken bir belgedir. Dilekçenin içerisinde seyahat tarihleri, seyahat planı, Almanya’dan ayrılma tarihleri belirtilmelidir. Bu ve buna benzer bilgilerin tamamının dilekçenin içerisinde İngilizce olarak yazılı olması gerekmektedir. Aksi takdirde Alman Konsolosluğu tarafından belge eksik olarak nitelendirilmekte ve başvuru süreci uzatılmaktadır.

Belirtilen tüm belgelere ek olarak konsolosluk tarafından ayrıca Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Nüfus Cüzdanı fotokopisi, Seyahat Sağlık Sigortası ve seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan belgeler istenmektedir. Sağlık Sigortası, herhangi bir sigorta şirketi aracılığı ile yaptırılabilmektedir. Yapılan sigorta sayesinde Almanya’da meydana gelebilecek sağlık sorunlarının masrafları 30.000 Euro’ya kadar karşılanabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle yaptırılması gerekmektedir.

Seyahat planını desteklemeye yardımcı olan belgeler de otel ve uçak biletlerinden oluşmaktadır. Otel rezervasyonları, konaklama rezervasyonlarının kabul edilmesinden sonra oluşmaktadır. Bu formların da çıktısının alınması ve randevu tarihinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Uçak biletlerinin de gidiş ve dönüş olması gerekmektedir. Her iki uçak biletinin de orijinalinin ilgili kuruma sunulması şarttır. Tüm bu belgelerin Almanya Konsolosluğu tarafından belirtildiği şekilde hazırlanması halinde vize başvurularında herhangi bir problem meydana gelmemektedir.