Almanya Vize Başvuru Formu 2019

Almanya Vize Başvuru Formu 2019

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya’ya bir seyahat planlıyor iseniz öncelikle vize başvurusunda bulunmanız gerekir. Bunun için hizmet alabileceğiniz Almanya Konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş merciler bulunmaktadır. Bunlar; Yetkili Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm ve Seyahat Acenteleridir. Almanya yolculuğunuz için gerekli olan vize başvurusunda en önemli belge Schengen Vizesi Başvuru formudur.

İbraz Edilecek Almanya Schengen Vizesi Başvuru Formu ile İlgili Önemli Detaylar

 • Almanya Schengen Vize Başvuru Formu, Türkçe ve Almanca olarak iki dilde hazırlanmış olmalıdır.
 • Almanya vize başvuru formunun el yazısıyla yazılarak düzenlenmesi önemli bir detaydır.
 • Vize başvuru formunun doldurulma işlemi bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiş olmalıdır.
 • Bilgisayar çıktısı alınan formun imzalanması çok önemlidir.

Almanya Vize Başvuru Formunun Talep Edilme Sebebi Nedir?

Almanya seyahatine çıkmadan önce ibraz etmeniz gereken en önemli evrak Almanya vize başvuru formu olmaktadır. Çünkü vize başvurusunda bulunan şahıslar, Almanya vizesi başvuru formunu doldurduktan sonra imzalayarak;

– Almanya Schengen Vizesi başvurusu esnasında sunmuş oldukları belgelerin doğru olduğunu,
İlgili devlet kurumlarına şahsıyla alakalı bilgilere erişim hakkı sunduğunu,
– Vizesi başvurusu sürecinde biyometrik bilgilerinin (fotoğraf, parmak izi) alınacağını,
– VIS sisteminde Beş yıl süreyle saklı kalacak olan biyometrik verilerinin ihtiyaç halinde devlet makamlarıyla paylaşılacağını,
– VIS sisteminde kayıtlı durumdaki bilgilerini saklı tutulduğu 5 yıllık süre boyunca Schengen üyesi ülkelerin ilgili kurumlarından isteme olanağına sahip olduğunu,
– Bildirmiş olduğu bilgilerin hatalı olması halinde şahsına vize verilmemesini ya da hakkında hukuki işlem başlatılacağını,
– Şahsına vize verilmesi halinde konaklama olanağına sahip olduğu sürecin nihayetinde ülke sınırlarından çıkacağını kabul eder.

Almanya Vize Başvuru Formunda İbraz Edilmesi Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Almanya vize başvurusu için, yapılacak yolculuğun amacını ve gidilecek hedef ülkeyi destekleyici belgeler hazırlanması gerekmektedir. Bununla birlikte istenilmiş olan belgeler eksiksiz olarak ibraz edilmelidir.
 • Hazırlanan evrakların tümü, Almanya vize başvuru formunu destekler özellikte olmalıdır.
 • İstenmiş olan her bir belgenin birer fotokopi hazırlanmalıdır.
 • Almanya vizesi başvurusu sırasında faydalanılacak vize başvuru formunun 1-10 maddelerinde başvuru sahibinin kimlik bilgileri istenmektedir.
 • Başvuru sahiplerinin vize başvuru formunun ilk bölümünde istenmiş olan kimlik bilgilerini yanlışsız, tam doldurmaları gerekir. Bunun beraberinde belirtilen bilgilerin istenmiş diğer evrakları destekler nitelikte olması önemlidir.
 • Vize başvuru formundaki 10. madde Reşit olmayan başvuru sahiplerinden istenmiş olan edilen ek bilgilerle ilgilidir. Reşit durumdakilerin ilgili maddeyi doldurması gerekmez.
 • 11. Madde başvuru yapanın (bulunuyorsa) kimlik numarası bilgisiyle ilgilidir. 11. Madde ihtiyaç duyulması halinde doldurulmalıdır.
 • 12-16. Maddeler, Almanya yolculuğunda kullanılacak pasaport ile alakalıdır. Alakalı maddelerde pasaportun tipi, alınmış olduğu merci ve geçerlilik süresi gibi bilgilerin ibrazı gerekmektedir.
 • 17. Maddede başvuru yapanın iletişim bilgilerini ibraz etmesi İstenmektedir.
 • Almanya Schengen vizesi başvurusunda bulunacak bireyler vize başvuru formundaki 18. Maddede vatandaşlık bilgilerini belirtmelidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan başvuru sahipleri “HAYIR”, şıkkını işaretlemelidir. Türkiye’de oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşların ise “EVET” şıkkını işaretlemesi gereklidir.
 • 20. Madde başvuru yapanın mesleki bilgileriyle alakalıdır. Başvuru yapanların çalışan ise işverenine dair bilgileri sunması gerekir. Başvuruyu yapan öğrenci ise okuluna dair iletişim bilgilerini ilgili bölümde eksik olmaksızın doğru belirtmesi gerekir.
 • 21-30. Maddeleri çıkılmak istenen yolculuğun maksadı, Schengen kapsamında bulunan hangi ülkelerin ziyaret edileceği ifade edilmeli. Yapılacak yolculuğun süresi gibi bilgiler beyan edilerek diğer evrakları destekleyici, eksiksiz ve doğru olarak belirtilmelidir.
 • Formdaki 31.ve 32. Maddelerinde Almanya yolculuğuyla alakalı davet ve konaklama bilgilerinin belirtilmesi talep edilmektedir. Yani mevcut ise davet eden şahıs ya da kurum ile alakalı iletişim bilgileri /konaklama sunulmalı.
 • 33-35. Maddeleri ise yolculuk harcamalarının nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri içerir. Bu maddelerde Almanya’ya yapılacak ziyaretin harcamalarını karşılanma şekli ile alakalı olan bilgiler ibraz edilmelidir.
 • Almanya vizesi başvuru formunda bulunan son kısım imza bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölüm başvuru yapan tarafından diğer belgelere atılmış imzalarla uyumlu olacak şekilde imzalanmalıdır.

Yaşı 18 altında olan başvuru sahiplerinin Schengen başvuru formlarını ise velilerinin imzalaması gerekmektedir.