Almanya Vizesi Gerekli Evraklar 2019

Almanya Vizesi Gerekli Evraklar 2019

Almanya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Fakat yeşil, gri veya siyah renkli pasaportu olan kişilerin böyle bir başvuruda bulunmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. 180 günlük periyot içerisinde toplamda 90 gün boyunca bu pasaporta sahip olan kişiler ülke içerisinde kalabilmektedir. Fakat bordo pasaportluların vizesiz girişi yasak olduğu için, direkt olarak vize başvurusu yapılmalıdır.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer alması sebebiyle tüm Avrupa standartlarını uygulamaktadır. Dolayısıyla ülkeye Schengen vizesiyle de girilebilmektedir. Bunun haricinde alınan vizeler için direkt olarak Almanya Konsolosluğu ile bağlantıya geçilmelidir. İlk olarak kuruma ait orijinal internet sitesi kullanılmalı ve buradan randevu alınmalıdır.

Site içerisinde ‘Book Appointment’ bölümü bulunmaktadır. Bu bölüme girilerek, talep edilen vizeyle ilgili ve kişisel bilgilerle ilgili olan alanlar doldurulmalıdır. Sonrasında da ödeme alanına geçilerek, belirlenen tutar konsolosluğun banka hesabına transfer edilmelidir. Son olarak da randevunun onaylanmasına ilişkin olan belge e-posta adresi üzerinden çıkartılmalıdır. Randevu alındıktan sonra da başvuru sahiplerinin konsolosluk tarafından talep edilen diğer evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya seyahat edecek olan kişilerin belirtilecek olan ‘Almanya vizesi gerekli evraklar’ listesinin tamamını temin etmesi gerekmektedir. Talep edilen evraklarda herhangi bir problem veya eksiklik meydana gelirse, yapılan başvurular reddedilmektedir. Dolayısıyla kişi tekrardan başvurmak zorunda kalmaktadır. Bu da ek masraflar ve ek hazırlık süreci anlamına gelmektedir.

1. Pasaport

Başvurularda kullanılan pasaportların 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca Almanya’dan dönüş yapıldığı zaman minimum 3 ay kadar daha pasaportun geçerlilik süresinin olması şarttır.

Son olarak da vizenin onaylanması halinde damga basılacağı için pasaport içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Gerekli şartlara uygun olmayan pasaportların başvuru öncesinde yenilenmesi gerekmektedir.

2. Biometrik Fotoğraf

Almanya Konsolosluğu’nun talep ettiği biometrik fotoğrafların ölçüsü 3.5 x 4.5 cm’dir. Talep edilen 2 adet fotoğraf son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve daha önceki dönemlerde yapılan vize başvurularında kullanılmamış olmamalıdır. Aksi takdirde kurum tarafından kabul edilmemektedir.

3. Vize Başvuru Formu

Almanya vize başvuru formu, elektronik sistemler aracılığıyla doldurulmaktadır. Konsolosluğun internet sitesinden temin edilebilmekte olan form, son derece önemlidir. Bu nedenle form içerisinde yer alan soruların her birinin eksiksiz olarak doldurulması ve tüm bilgilerin gerçeğe uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan vize başvuruları kontrol edilmeden, direkt olarak reddedilmektedir.

4. Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Almanya’ya seyahat edecek olan kişiler hangi tür vizeye başvurursa başvursun, bazı finansal durum belgelerini temin etmekle yükümlüdür. Bunlardan ilki Banka Hesap Dökümü ’dür. Başvuru yapılmadan önce kişinin hesabında minimum 5.000 TL tutarında bir bakiye bulunmalıdır. Daha önceki dönemlerde yapılan işlemlerin görülebilmesi için bu evrak istenmektedir. Ayrıca ilgili bankanın İmza Sirküleri de kurum tarafından istenmektedir. SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi de yine Konsolosluk tarafından talep edilen belgeler arasında yer almaktadır.

5. Diğer Belgeler

Almanya’ya giriş yapabilmek için alınan vizelerde Seyahat Sağlık Sigortası şartı aranmaktadır. Bu sigorta, acenteler vasıtasıyla veyahut da bankalar tarafından yapılabilmektedir. Sigortanın yapılmasının ardından poliçe, kurum ile paylaşılmalıdır. Bu evrak haricinde, Almanya’da kalınan süre boyunca konaklama yapılacak yerlerin rezervasyonların da çıktısının alınması gerekmektedir. Ayrıca gidiş ve dönüş uçak biletleri de randevu tarihinde ilgili kurumdaki yetkili kişiye sunulmalıdır.

Tüm evrakların yanında bir de randevu aldıktan sonra gönderilen makbuz niteliğindeki e-mail’in çıktısı bulunmalıdır. Tüm evraklar imzalı, kurumlardan alınan evraklar ise imzalı ve kaşeli olmalıdır. Aksi takdirde belgelerin resmi niteliği bulunmamaktadır.