almanya vizesi

Almanya Vizesi

Almanya vizesi, Almanya’yı iş, turizm, kültürel, aile ziyareti gibi sebeplerle ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo umuma mahsus pasaport sahipleri Almanya vizesi başvurusu yapmalıdır. Hizmet (gri), hususi (yeşil) ve diplomatik (siyah) pasaport sahibi T.C. vatandaşları ise anılan ülkeye 90 günden kısa süreli seyahatler için vize almaktan muaftırlar.

Kısa süreli Almanya schengen vizesi başvuruları doğrudan Almanya konsolosluğuna yapılmamaktadır. Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ve bu merkezleri akredite vize servisleri tarafından Almanya vize işlemleri yürütülmektedir.

Altı ay içinde 90 günden fazla bir süreyi Almanya’da geçirmek üzere vize başvurusu yapacak T.C. vatandaşları direkt olarak Almanya Konsolosluğu veya Almanya Büyükelçiliğinden randevu alarak Almanya ulusal vizesi müracaatında bulunabilirler.

Almanya vizesi almak için Alman konsolosluğunun yerine getirilmesini istediği bir takım vize başvuru prosedürleri bulunmaktadır. Almanya Federal Cumhuriyeti, Schengen bölgesi içinde olduğu için geçerli bir schengen vizesi olan kişilerin Almanya schengen vizesi almalarına gerek yoktur.

Almanya schengen vizesi bulunan kişilerin ise; ilk giriş ülkesi Almanya olduktan sonra vizenin geçerlilik tarihleri içerisinde diğer schengen ülkelerine vize başvurusu yapmadan seyahat edebilmektedirler. Schengen vizeleri ile bir ülkede tek seferde en fazla 90 gün kalınabilmektedir.

Almanya Vize İşlemleri

Almanya vize işlemleri, Almanya’ya çeşitli amaçlarla seyahat etmek isteyen umuma mahsus bordo pasaport sahibi vatandaşların yerine getirilmesi gereken bazı prosedürleri kapsamaktadır. Vize işlemlerine başlamadan önce başvuruda bulunulacak vize tipi seyahat amacınıza uygun olarak belirlenmelidir.

Seyahat amacına göre başvuru evrakları değişiklik göstermektedir. Yapılacak olan seyahatin amacına göre Almanya vizesi; Turistik vize, ticari vize, aile arkadaş ziyareti vizesi, kültürel vize, şöför vizesi, Almanya erasmus vizesi, Almanya transit vizesi, schengen vizesi gibi vize kategorilerine ayrılmaktadır.

Vize başvuru türü belirlendikten sonra, başvuru sahiplerinin mesleki durumuna göre (çalışan, işveren, devlet memuru, emekli, öğrenci, ev hanımı vb.) talep edilen vize başvuru evrakları hazırlanmalıdır. Hazırlanan evraklar posedüre uygun bir şekilde vize randevu esnasında ibraz edilmelidir.

Almanya vize işlemlerini yürütme konusunda Almanya konsolosluğu ve Almanya Büyükelçiliği arasında yetki ayrımı bulunmaktadır. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri iller bazında yetkili Almanya dış temsilciliğine vize başvurusu yapabilmektedirler. Aşağıda verilen iller Almanya İstanbul Başkonsolosluğu yetkisi dahilindeki illerdir.

Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Edirne, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Sakarya, Yalova.

Yukarıda verilen iller dışında kalan şehirlerde ikamet eden vatandaşlar, Almanya vizesi işlemlerini ikamet şehirlerine göre Almanya Ankara Büyükelçiliği veya Almanya İzmir Başkonsolosluğuna yapmalıdırlar.

Almanya vizesine başvuru yapabilmek için randevu tarihi alınması gerekmektedir. Randevular, Konsolosluğun yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilir. Bu nedenle seyahatlerinizde bir aksaklık yaşamamak için başvuruların seyahatten en az 1 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir.

Almanya Vizesi İçin Randevu İşlemleri

Almanya vizesi randevu işlemleri, Almanya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri üzerinden yapılabilmektedir. Eğer parmak izi vermeniz gerekiyorsa; randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde bulunulması gerekmektedir. Randevunun kaçırılması durumunda yeni bir vize randevusu alınmalıdır.

Visa Information System (VIS) de kayıtlı bir parmak izinizin olmaması durumunda randevu esnasında mutlaka şahsen bulunmanız gerekmektedir. Kısa süreli Almanya schengen vizesi randevularında mülakat yapılmaz. Başvuru esnasında seyahate vize başvuruda bulunulan vize tipine göre kısa bir bilgi verildikten sonra parmak izi alım işlemleri gerçekleştirilir. İlk defa Schengen vizesi alacak olan başvuru sahiplerinin parmak izi vermeleri gerekmektedir. Vize başvuru işlemi esnasında verilen parmak izi 5 yıl süre boyunca geçerlidir. Pasaport ve kimlik başvurularında da parmak izi alınır. Ancak bu işlemlerde alınan parmak izi ile vize işlemlerinden alınan parmak izi birbirinden farklı olduğu için biri diğerinin yerine kullanılamaz.

Almanya Vizesi Başvurusu İçin İstenen Evraklar

Almanya vizesi başvurusunun kısa sürede olumlu sonuçlanması, vize için hazırlanan belgelerin doğru ve eksiksiz olarak ibraz edilmesine bağlıdır. Hazırlanacak olan belgeler, talep edilen vizenin türüne göre değişiklik göstermektedir.

-Pasaport

Almanya vize işlemlerinde pasaportun istenilen prosedürlere uygun olması gerekir. Almanya seyahatinin bitiş tarihi itibari ile pasaportun en az altı ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Döviz ile gümrük kayıtlarının dışında pasaportta en az 2 tane sayfanın vize işlemleri için boş olması gerekir. Pasaportun yıpranmamış olması ve 10 yıldan daha eski olmaması zorunlu bir prosedürdür..
18 yaşından küçük olan çocuklar için Almanya vizesi alınacak ise başvurular esnasında ve pasaport işlemlerinde, anne ve babadan muvafakatname alınarak noterde onaylatılması gerekir. Anne ya da babasından yalnızca biri ile seyahat ediliyor ise seyahat etmeyen kişiden muvafakatname alınır.

-Fotoğraf

Fotoğrafın 6 aydan daha yeni olması gerekir. 35 x 45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz olması istenir. 2 tane istenen fotoğrafın biyometrik ve güncel olması gerekmektedir. Fotoğraf güncel çekilmiş olsa bile başka vizelerde kullanılmış fotoğraflar kabul edilmemektedir.

-Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Türkçe, Almanca ve İngilizce olarak doldurulması gereken vize başvuru formunda verilen bilgilerin her birinin doğru olması gerekir. Verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi de gerekmektedir. Vize başvuru formu, en önemli belgelerden biridir. Bu belge olmadan yapılan başvurular, Almanya Konsolosluğu tarafından geri çevrilmektedir.

-Almanya Vize Talep Dilekçesi

Almanya Vize başvurularında Almanya Konsolosluğuna hitaben vize talep dilekçesi hazırlanmalıdır. Vize talep dilekçesinde, Almanya seyahatinin temel amacı, süresi, uçak bilgileri, konaklama bilgileri ve masrafların nasıl karşılanacağı ile ilgili geniş ve kapsamlı bilgiler verilmelidir. Vize talep dilekçesinde vizenin temel amacını anlayamayan Konsolosluk, vize başvurusunu geri çevirebilir ya da ek evrak isteyerek başvuru sahibi ile görüşme talep edebilir. Bu nedenle bilgilerin net olarak hazırlanması gerekir.

Başvuru sahibi maaşlı çalışan ya da işyeri sahibi ise vize talep dilekçesi şirket sahibi tarafından hazırlanır. Ayrıca şirketin antetli kağıdına hazırlanması ve imzalı – kaşeli olması istenir. Dilekçede çalışanın seyahat dönemlerinde izinli olduğunun ve masraflarının karşılanacağının belirtilmesi gerekir.

Almanya vizesi için istenen ek evraklar şu şekildedir:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tüm schengen ülkelerinde geçerli olan en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sigorta poliçesi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Şirketin imza sirküleri
 • Şirkete ait güncel evraklar
 • Pasaportun resimli sayfalarının fotokopisi
 • Otel ve uçak rezervasyon evrakları
 • Çalışanların SSK giriş belgeleri
 • Son 3 aya ait maaş bordroları
 • E – devlet sistemi üzerinden alınan 4A Hizmet dökümü (barkodlu)
 • Emekli vatandaşların emekli maaş cüzdanları veya emekli maaş banka dökümleri
 • Öğrenciler için okuldan alınan öğrenci belgesi
 • Masrafların karşılanacağına dair sponsor bilgileri (varsa)
Almanya Vizesi Başvurusu

Vize türüne göre eksiksiz olarak hazırlanan belgeler ile vize merkezleri gerekli başvuruyu Almanya Konsolosluğuna yapılır. Almanya Konsolosluğu tarafından randevu tarihi verilir ve bu esnada başvuru sahibinden parmak izi alınır. İşlemler gerçekleştirildikten sonra verilen bilgilerin doğruluğu ve evrakların gerçekliği araştırılır. Evraklarda eksiklik ya da verilen beyanlarda yanlışlık var ise vize başvurusu reddedilir. Seyahat gerekçesinin de yetersiz olması, vize reddine neden olabilir. Vize reddi yaşanan durumlarda belgeler yeniden hazırlanarak tekrar başvuru yapılır.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vize başvurularını değerlendirme yetkisi Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ve Almanya Ankara Büyükelçiliğine aittir. Gerekli değerlendirmeleri yapan Konsolosluk 15 iş günü içerisinde vize başvuru sonucunu duyurur.

Ancak başvuru belgelerinde bir eksiklik olması durumunda Almanya Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir ve başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Bu durumda vize çıkış süresi uzayabilir. Seyahatlerin aksamaması için başvuru işlemlerinin seyahat tarihinden en az 30 gün önce yapılması önerilir.

Almanya Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Almanya Vize ücretleri vize tipi ve seyahatin süresine göre değişmektedir. Seyahatin nedeni belirlendikten sonra hangi vize türünde başvuru yapılacak ise o vizenin ücreti ödenir.