Almanya Vizesi Gerekli Evraklar 2019

Almanya Vizesi Gerekli Evraklar 2019

Almanya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Fakat yeşil, gri veya siyah renkli pasaportu olan kişilerin böyle bir başvuruda bulunmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. 180 günlük periyot içerisinde toplamda 90 gün boyunca bu pasaporta sahip olan kişiler ülke içerisinde kalabilmektedir. Fakat bordo pasaportluların vizesiz girişi yasak olduğu için, direkt olarak vize başvurusu yapılmalıdır.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında yer alması sebebiyle tüm Avrupa standartlarını uygulamaktadır. Dolayısıyla ülkeye Schengen vizesiyle de girilebilmektedir. Bunun haricinde alınan vizeler için direkt olarak Almanya Konsolosluğu ile bağlantıya geçilmelidir. İlk olarak kuruma ait orijinal internet sitesi kullanılmalı ve buradan randevu alınmalıdır.

Site içerisinde ‘Book Appointment’ bölümü bulunmaktadır. Bu bölüme girilerek, talep edilen vizeyle ilgili ve kişisel bilgilerle ilgili olan alanlar doldurulmalıdır. Sonrasında da ödeme alanına geçilerek, belirlenen tutar konsolosluğun banka hesabına transfer edilmelidir. Son olarak da randevunun onaylanmasına ilişkin olan belge e-posta adresi üzerinden çıkartılmalıdır. Randevu alındıktan sonra da başvuru sahiplerinin konsolosluk tarafından talep edilen diğer evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya seyahat edecek olan kişilerin belirtilecek olan ‘Almanya vizesi gerekli evraklar’ listesinin tamamını temin etmesi gerekmektedir. Talep edilen evraklarda herhangi bir problem veya eksiklik meydana gelirse, yapılan başvurular reddedilmektedir. Dolayısıyla kişi tekrardan başvurmak zorunda kalmaktadır. Bu da ek masraflar ve ek hazırlık süreci anlamına gelmektedir.

1. Pasaport

Başvurularda kullanılan pasaportların 10 yıldan daha eski olmaması gerekmektedir. Ayrıca Almanya’dan dönüş yapıldığı zaman minimum 3 ay kadar daha pasaportun geçerlilik süresinin olması şarttır.

Son olarak da vizenin onaylanması halinde damga basılacağı için pasaport içerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Gerekli şartlara uygun olmayan pasaportların başvuru öncesinde yenilenmesi gerekmektedir.

2. Biometrik Fotoğraf

Almanya Konsolosluğu’nun talep ettiği biometrik fotoğrafların ölçüsü 3.5 x 4.5 cm’dir. Talep edilen 2 adet fotoğraf son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalı ve daha önceki dönemlerde yapılan vize başvurularında kullanılmamış olmamalıdır. Aksi takdirde kurum tarafından kabul edilmemektedir.

3. Vize Başvuru Formu

Almanya vize başvuru formu, elektronik sistemler aracılığıyla doldurulmaktadır. Konsolosluğun internet sitesinden temin edilebilmekte olan form, son derece önemlidir. Bu nedenle form içerisinde yer alan soruların her birinin eksiksiz olarak doldurulması ve tüm bilgilerin gerçeğe uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan vize başvuruları kontrol edilmeden, direkt olarak reddedilmektedir.

4. Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Almanya’ya seyahat edecek olan kişiler hangi tür vizeye başvurursa başvursun, bazı finansal durum belgelerini temin etmekle yükümlüdür. Bunlardan ilki Banka Hesap Dökümü ’dür. Başvuru yapılmadan önce kişinin hesabında minimum 5.000 TL tutarında bir bakiye bulunmalıdır. Daha önceki dönemlerde yapılan işlemlerin görülebilmesi için bu evrak istenmektedir. Ayrıca ilgili bankanın İmza Sirküleri de kurum tarafından istenmektedir. SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi de yine Konsolosluk tarafından talep edilen belgeler arasında yer almaktadır.

5. Diğer Belgeler

Almanya’ya giriş yapabilmek için alınan vizelerde Seyahat Sağlık Sigortası şartı aranmaktadır. Bu sigorta, acenteler vasıtasıyla veyahut da bankalar tarafından yapılabilmektedir. Sigortanın yapılmasının ardından poliçe, kurum ile paylaşılmalıdır. Bu evrak haricinde, Almanya’da kalınan süre boyunca konaklama yapılacak yerlerin rezervasyonların da çıktısının alınması gerekmektedir. Ayrıca gidiş ve dönüş uçak biletleri de randevu tarihinde ilgili kurumdaki yetkili kişiye sunulmalıdır.

Tüm evrakların yanında bir de randevu aldıktan sonra gönderilen makbuz niteliğindeki e-mail’in çıktısı bulunmalıdır. Tüm evraklar imzalı, kurumlardan alınan evraklar ise imzalı ve kaşeli olmalıdır. Aksi takdirde belgelerin resmi niteliği bulunmamaktadır.

Almanya Vize Ücreti 2019

Almanya Vize Ücreti 2019

Almanya vize ücreti 2019 yılında harç ücreti olarak 60 Euro olarak belirlenmiştir. Bu harç ücreti yalnızca vize başvurusunun yapılması için gerekli olan ücrettir. Vize başvurusunda diğer istenilen ücretler harca dahil değildir.

Örneğin; vize işlemlerini bir danışmanlık merkezi aracılığı ile yaparsanız danışmanlık hizmet ücreti de alınır. Bu ücret vize danışmanlık merkezlerinin yaptıkları hizmete karşı aldıkları ücrettir. Bu sebeple, harç ücreti ile ilgili değildir.

Almanya ülkesine yapılacak seyahatlerde transit, turistik, ticari ya da öğrenci vizesi harç ücretleri 60 Euro’dur. Bu ücreti gerekli merkezlere yatırarak, vize işlemlerinin başlamasını sağlayabilirsiniz.

Almanya Vize Ücretleri

Almanya vizesine başvuracak olan Türk vatandaşları öncelikli olarak vize harcını ödemek zorundadır. Vize harçları Almanya Konsolosluğu’nun vize bölümü tarafından belirlenmektedir. Bu harcı yatırmayan kişilerin vize işlemlerine başlanmaz. Almanya Konsolosluğu bazı durumlarda istisnai olarak vize başvurularında harç ücreti almamaktadır. Konsolosluk yalnızca 12 yaş altında olan çocuklardan vize harcı talep etmemektedir. Vize başvurusu yapanların 12 yaşından gün almamış çocukları varsa bu çocuklar için vize ücreti ödemezler.

Vize başvurusu için alınan harç bedeli ne olursa olsun geri ödeme yapılmaz. Yani, vize başvurusunda bulunan kişiler olumsuz sonuç alsa dahi vize harç ücretlerini geri alamazlar. Vize harç ücretlerine kurumların aldığı hizmet bedeli ya da kargo bedelleri dahil değildir. Ayrıca vize başvurusunda biyometri işlemi için de ücret alınır. Bu ücretler harç ücretlerine dahil olarak gösterilemez. Harç ücretleri aynı olsa da vize başvurusunda alınan diğer ücretler vizenin çeşidine göre değişebilir. Özellikle kısa ve uzun süreli vize işlemlerinde alınan ücretler de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, vize başvurusunda bulunmadan önce vize çeşitlerine göre vize ücretlerine ve hizmet bedellerine bakılmalıdır. Genellikle uzun süreli olarak yapılacak seyahatlerde ücretler de artış göstermektedir. Vize başvuru ücretlerini bir danışmanlık merkezinden ya da konsolosluktan öğrenebilirsiniz.

Almanya vize başvurusunda bulunan kişiler vize ücretini ödemeden önce doğru vize kategorisine başvuru yapmalıdır. Doğru olmayan vize kategorisine başvuru yapıldığı taktirde vize ücreti iade edilmez ve vize olumsuz sonuçlanır. Bu nedenle, doğru vize başvuruları başvuru süresinin de azalmasını sağlayacaktır.

Vize Ücretleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vize ücretleri ne olursa olsun iade edilmez. Yanlış vize başvurusunda ya da gecikme durumlarında vize harç bedellerini talep edemezsiniz. Bu husus oldukça önemlidir. Bu nedenle, doğru zamanda doğru belgeler ile vize başvurusu yapılması gerekir. Vize harç bedeli yatıran kişiler vize ücretlerini başkasına devredemez ya da başkasına satılamaz. Yatırılan vize harç bedelleri yalnızca kişiye özeldir. Bu nedenle, kimin adına olursa olsun ikinci bir kişi bu vize ücretlerini kullanamazlar.

Yatırılan vize ücretleri tek vize başvurusu için geçerlidir. Yani 1 kez vize harç bedeli yatırıldığında 1 kez vize başvurusu yapılabilir. Vize başvuru sonucu olumsuz dahi olsa ikinci bir başvuru için yeni vize ücret ödemek zorunda kalınır. Bu nedenle, yapılan başvuruların doğru ve olumlu sonuçlanması için diğer evrakları da zamanında teslim edilmelidir.

Vize başvurusu nereye yapılmışsa o merkeze ait ücretler değişiklik gösterir. Vize başvurusunda hangi ülke gösterilmişse yalnızca ücretler o ülkenin vize işlemlerinde kullanılır. Yatırılan vize ücreti farklı bir ülke vizesi için kullanılamaz. Bu nedenle, vize ücretinin yanmamasını istiyorsanız Almanya vize işlemleri sıransında çok dikkat etmek gerekir.

Vize harçları ile tek vize başvurusu yapılır. Hangi birim vize harç ücretini talep ediyorsa mutlaka ücretler o birime yatırılmalıdır. Aksi halde vize başvuruları kişi için geçersiz sayılır ve vize başvurusu bu durumdan olumsuz etkilenir.